Štúdium divadla je dobrý životný štýl

Autor: Monika Ujlacká | 17.2.2013 o 13:12 | (upravené 17.2.2013 o 13:27) Karma článku: 2,87 | Prečítané:  306x

Odkedy chodím na VŠMU veľa vecí v živote sa zmenilo. Mnoho ľudí z môjho okolia sa tejto skutočnosti len veľavravne pousmeje, mnoho celkom zjavne ostane zarazených a mnoho sa úprimne poteší. No ešte aj v radoch tých, ktorí sa potešia sa nájde zopár takých, ktorých radosť nie je úprimná. Nechcem tu teraz písať o krivdách. Mojim zámerom je zamyslieť sa nad tým, aké pozitíva a negatíva prináša fakt, že v umeleckej vzdelávacej inštitúcii študujete.

 

 

Študovať divadlo nie je vôbec ľahké. Nejde o úroveň, ani množstvo. Ide skôr o isté vnútorné vnímanie vecí. V umeleckej škole vládne taký silný individualizmus, že len ťažko si medzi svojimi nájdete priateľov na život a na smrť. Ťažko povedať prečo. Vzťahy na škole sú pekné, no niekedy veľmi sklamú. A zaraz sa všetko opäť dostane do normálnych koľají. Je to ako na rozbúrenom mori. Ľudí v tomto prostredí nemožno nemilovať, no zároveň sa vo vás často prebúdza túžba kreatívnym spôsobom ich uškrtiť, podrezať, vyhodiť z okna, či inak zniesť zo sveta.

Moje pôsobenie na tejto škole sa skutočne dá nazvať životným štýlom. A pritom predsa tak veľmi odlišným od väčšej väčšiny mojich spolužiakov. Vyraďujem zo študentského života všakovaké večierky a žúrky. Aspoň nie s mojimi vysokoškolskými spolužiakmi. Akosi ma to neláka. Večierky a žúrky sú aj u mňa, ale v tlmenejšej podobe s kamarátmi z „predošlého života“ strednej školy, alebo rodného mesta. Ktovie, čím to bude. Možno tým, že energia tejto školy a ľudí nachádzajúcich sa v nej je tak veľmi silná, že keď môžem, s radosťou sa jej vyhnem J. Vôbec to však nie je negatívne Práve naopak. Je to pozitívne. Dokážem tak ventilovať všetko čierne, čo sa vo mne hromadí.

Takže ako by som to.... Moje štúdium na divadelnej fakulte je tým najlepším, čo ma v študijnom živote postretlo. Aj keď často nadávam, repcem, kritizujem.... inde si samu seba už ani neviem predstaviť. A moji najbližší ... (tí, ktorí sa skutočne úprimne potešili, keď som im povedala o prijatí na školu,) sú o tom presvedčení ku podivu viac, než ja sama.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?